אזורי ההשקעה שאנו ממליצים עליהם בישראל אינם קבועים לאורך הזמן, אלא משתנים בהתאם לפרמטרים רלוונטיים, שמשפיעים על רווחיות ההשקעה, במונחי התשואה השוטפת (שכר הדירה) ובמונחי ההשבחה (עליית ערך הנכסים). 

באופן עקרוני, תפיסת העולם שלנו היא של "שונאי סיכון", כלומר השקעות עם רמת בטחון גבוה. משום כך, באופן עקרוני אנחנו ממליצים על מרכז הארץ ועל אזורי הביקוש בישראל כיעדי השקעה נכונים – באזורים אלו הסיכוי לירידת מחירים לאורך זמן כמו גם לתפוסה נמוכה או למה שנקרא בלשון העם "נכס ריק" ו/או שוכרים בעיתיים, מאוד נמוך. כמשקיעים שמעוניינים ליצור לעצמם הכנסה פאסיבית, עם כמה שפחות מעורבות שלהם ו"כאב ראש" בהתעסקות עם הנכס והשוכרים וכמה שיותר שקט נפשי – הבחירה באזורי הביקוש היא הבחירה הנכונה. זאת, להבדיל מהשקעה בפריפריה (אם נדייק את זה בישראל נתייחס לפריפריה כאל כל האזור שדרומה מבאר שבע וכולל אותה וצפונה מחיפה וכולל אותה) ששם הסיכוי לירידת מחירים לאורך זמן ולתפוסה נמוכה ולשוכרים בעייתיים הנו גבוה הרבה יותר, לצד זאת שלעיתים התשואה השוטפת עשויה להיות גבוהה יותר ביחס להשקעה מקבילה באזורי המרכז.

מעבר לכך, אנו מתמקדים באזורי השקעה (ערים, שכונות, רחובות) שבהם סיכויי ההשבחה של הנכסים, בשל גורמים לוקאליים, הנם גבוהים יותר. אנחנו נוהגים להתייחס לגורמים משמעותיים שכאלה כ – Game Changers, קרי כאלו שיוצרים יתרון יחסי מקומי לאזורים אלו ביחס לאזורי השקעה אלטרנטיביים. הגורמים שנחשיב אותם בהקשר זה הנם:

  • פיתוח וגידול בשטחי תעסוקה ומסחר
  • שיפור בתחבורה והנגשתה – רכבות: כבדה, קלה, תחתית, כבישים, מחלפים, פתרונות תחבורה ציבורית וכיו"ב
  • מובילות בחינוך – פתיחת בתי ספר חדשים, רפורמות, השקעת יתר של הרשות המקומית במערכת וכו'
  • קרבה למרכזי תרבות ובילוי 
  • יוזמה בתחום ההתחדשות עירונית

כל הגורמים הנ"ל יהפכו את האזורים הללו למושכים יותר בעיני הציבור ויגרמו לכך שהביקושים לדיור – לשכירות ולרכישה יגברו. בהינתן באזורים אלו, צפיפות דיור גבוהה ופוטנציאל של שטחים המיועדים לבניה למגורים ההולך ומצטמצם, בעוד עלויות הקרקע והבניה הולכות ומאמירות, אנו עדים לתופעה של ביקוש ההולך וגדל כשההיצע מוגבל מאוד. סיטואציה זו יוצרת לחץ מתמיד של המחירים כלפי מעלה ומתוך כך הופכים את האזורים הללו ליותר אטרקטיביים להשקעה בשל פוטנציאל עליית הערך הגבוה בהם. 

ברור לכולם, שבהקשר זה לת"א עדיפות בולטת ובתאמה אנו רואים את מגמת עליית מחירי הדיור הפנטסטית בת"א בעשורים האחרונים. ברם, ההון העצמי הנדרש לרכישת דירות באזורים טובים בת"א והתשואה השוטפת הנמוכה מהשכרה לטווח ארוך, הנובעת גם מכך, הופכים את ההשקעה בת"א למשימה קשה עד בלתי אפשרית, שלא תמיד גם משתלמת כיום. משום כך, נשאף לרכוש נכסים בערים שבמעגל הקרוב לת"א, שעדיין אפשר למצוא בהן דירות במחירים סבירים, מבלי להתפשר על איכות השוכרים הפוטנציאליים. המיקוד שלנו הוא רק ברמת העיר אלא ברמת השכונה מכיוון שתתכן שונות משמעותית בין שכונות שונות באותה עיר מבחינה דמוגרפית, מצב הבניינים, אפייני הנכסים, מדיניות התחדשות עירונית, מצב מערכת החינוך, נגישות תחבורתית, קרבה לאזורי תעסוקה ועוד – כל אלו פרמטרים שישפיעו משמעותית על רמת המחירים, שכר הדירה והצפי לשינוי בהם. מהם אזורי ההשקעה ה"חמים" שאנו ממליצים עליהם היום? באלו ערים ושכונות כדאי לכם להשקיע בתקופה הקרובה? תתקשרו אלנו ונשמח לייעץ לכם.